Jak správně vybrat dárek?

Jak vybrat dárek – průvodce, který vás ušetří stresu

 

S výběrem dárku se jistě potýkal každý z nás již několikrát za život. Pro někoho je to snadné díky spoustě kreativních nápadů, pro jiného je to stresující záležitost, protože neví, co vhodného darovat a zda udělá opravdu radost reprezentativním dárkem. Jak vybrat ten správný dárek pro babičku, dědečka, kamarády, manžela nebo dokonce obchodního partnera? Na tuto otázku známe díky dlouholetým zkušenostem odpověď.  Dárky na našem e-shopu vychází z našich vlastních nápadů, příležitostí a vždy prodáváme takové dárky, kterými jsme sami již někoho podarovali nebo za které bychom se nestyděli.

Kde začít?

V první řadě je potřeba si uvědomit, kolik mám na výběr nebo zhotovení dárku času. Většina z nás vybírá dárek na poslední chvíli, což znamená pod tlakem. To velmi ovlivňuje naši schopnost racionální úvahy a často tak sáhneme úplně vedle, po něčem nevhodném nebo po tom, co dokonce již dotyčná osoba vlastní. Na to zapomínáme, protože si to kvůli stresu neuvědomujeme.

Pokud víme, že se oslava koná za dva dny, je vhodnější zvolit dárek kompletní a nestresovat se s termínem vyhotovení.

 

Jak dál?

Následuje selekce, u které je potřeba položit si jednoduchou otázku – zda obdarovaného znám důvěrně či nikoliv. Známému vašeho kamaráda nebudete darovat žertovné předměty, předměty s osobním věnováním nebo dárky do interiéru, protože na jeho oslavu jdete třeba poprvé. Horko těžko byste vybral/a dárek, který by vkusně ladil s ostatním prostředím.

 

Oslavence neznám příliš dobře

 

Jak již bylo zmíněno, vyhněte se osobním věnováním, domácím spotřebičům, dekorativním mísám a podobným darům. Zvolte raději nějakou pozornost.  Nejlépe takovou, která se dá zkonzumovat. Naše sady obsahují převážně alkohol, ale v tomto případě je lepší se alkoholu vyhnout. I přestože víte, že oslavenec není abstinent. Někdo má raději pivo, někdo víno, někdo pouze tvrdý letitý alkohol. Vyberte takovou sadu, která obsahuje pouze pochutiny. Nebo třeba velkou čokoládu. Dárkem se k ničemu neuvazujete. Nezapomínejte, že se jedná převážně o gesto a oslavenec bude vděčnější, dáte-li mu něco, co s chutí zkonzumuje, než když bude mít byt přeplněný cetkami a kýči, o které nestojí. Vzpomeňte si, kolik takových nepotřebných dárků jste za život dostali vy sami.

 

Oslavence znám důvěrně

 

Jestliže je to osoba vám velmi blízká, dárek se vybírá mnohem snadněji. Nejvhodnější je samozřejmě takový dárek, o kterém víte, že si ho oslavenec přeje a je v rámci vašich finančních možností.  Jestliže takový dárek není – nevíte o něm nebo je příliš drahý, pracujte s informacemi, které máte. Když si vše promyslíte, zjistíte, že vybrat skvělý dárek je pak mnohem jednodušší, i když se to na první pohled často zdá jako utrpení.

 

Koníčky: Pokud nějaké jsou, rozhodně u tohoto tématu neprohloupíte. Rybaření, rekreační snowboarding, kreslení, fotografování. Každý má nějaký zájem. Nemusí to být zrovna aktivní, sportovní a každodenní zájem. Vzpomeňte si, že oslavenec třeba rád chodí do divadla, čte komiksy, rád vaří nebo sbírá to či ono. Určitě se vám minimálně jednou zmiňoval o něčem podobném.

 

Práce: Je-li oslavenec kolega, darujte mu vtipný dárek, který se hodí k jeho profesi. Z našeho e-shopu doporučujeme například páteční kladivo pro těžce pracující a pro ty, co mívají často nervy na pochodu. Anebo klávesnici ‚pro blondýny‘.

 

Je osoba pracovně vytížená natolik, že na nějaký konkrétní zájem nebo koníček nemá čas? Nebo už má věcí vztahující se ke koníčkům a práci příliš mnoho? Má kutil plnou garáž nářadí a ten co rád vaří, zástěr a kuchařek na dvacet let dopředu? Tady se vyplatí sáhnout právě po gurmánské sadě. Jak bylo již zmíněno – většina z našich gurmánských sad obsahuje alkohol. Vína, whisky, likéry nebo rumy. Přemýšlejte, co nejraději oslavenec konzumuje. Má nějakou oblíbenou značku alkoholu? Zvolte tuto sadu. Je spíše na české pivo? Pro pivaře se toho najde spousta. Od metrů piv, přes pivní džbány, půllitry s věnováním až po přenosné soudky na pivo s vlastním výčepem. Existuje spousta vychytávek pro milovníky čajů, nádherné čajové sety nebo dárková balení.

Gurmánskou sadou neurazíte ani v případě, že obdarovaný je takový ten co ‚už všechno má‘ a vlastně nemá žádného konkrétního koníčka. Něco vypít a zkonzumovat neodmítne určitě nikdo.

 

Dárky k různým příležitostem

 

Dárky nedáváme ale jenom k narozeninám. Dáváme je jako poděkování, k výročí, promoci, dáváme svatební dary, k narození miminek nebo kolegům, kteří odchází ze zaměstnání. I na tyto dárky musíme myslet dlouho dopředu a uvažovat, jak dobře obdarované známe. Ve velké míře případů je známe velice dobře a tak se hodí dárky od srdce, dárky na míru nebo s vlastním věnováním. Velice oblíbeným a vkusným dárkem jsou tedy například svatební nebo rodinné obrazy se jmény novomanželů či obdarovaných, svatební polštářky nebo rohožky. Také nejmodernější způsob grilování – bezkouřový gril může být krásný začátek pro novomanžele nebo dárek do nového domova.

Kolegu můžete s kolektivem podarovat vlastní poštovní známkou nebo podobiznou – loutkou, která se vyrábí na míru dle fotografií. Za zmínku stojí také sada desetiletého portského vína v karafě spolu se skleničkami, balené v dárkové kazetě. To jsou originální a nezapomenutelné dárky, které rozhodně nezapadnou na dně krabice a neskončí na půdě.

 

A jak vybrat dárek pro ženu?

 

K ženám je vždy potřeba přistupovat s veškerou něžností a vybírat dárky srdcem. Nenapadá-li vás konkrétní dárek, po kterém by toužila, nikdy neuděláte chybu sladkostí, sadou s delikatesami a sýry, spolu s kvalitním vínem. Ženy mají spoustu šperků, které je potřeba někam uskladnit, takže takový stojan na šperky je určitě velmi praktická věc. Ženy jsou milující a pečující, mají rády rodinnou pohodu, designové, funkční a praktické věci. Pokud byste jí chtěli pořídit něco takového, není od věci přestat se stydět a poradit se s její dobrou kamarádkou. Možná ji tak zcela překvapíte a oslníte, protože uvidí, že jste si na výběru dárku dali opravdu záležet. Ženy se ani neurazí, pokud vyberete dárek pro vás dva a budou mít tak na co vzpomínat. Ani rodinným dárkem neuděláte chybu. Z našeho e-shopu opět můžeme doporučit retro přístroj na výrobu popcornu nebo 3D těžítko s fotografií.